+420 608 844 402       info@companysports.cz

Sebeobrana vs bojové uměníSvět byl vždy plný násilí, a dnešek není výjimkou. Zprávy o ozbrojených loupežích, znásilněních a bezdůvodných útocích se na nás valí z médií každý den, v poslední době obohaceny o případy střelby ve Francii a Turecku, útocích nožem v Izraeli, a tak dál. Na politické úrovni se tyto případy snaží řešit legislativa, ale na té fyzické zbývají člověku k obraně mnohdy jen rychlé nohy, chladná hlava a silné paže. Policie totiž nikdy nebude na místě včas.

Dá se vůbec na podobné situace připravit? Naštěstí ano, a to do velké míry. Zapomeňte na bojová umění a bojové sporty. Karate, Wing Tsun, Thajbox ani oblíbené MMA vás v pouličním boji nezachrání, z logického důvodu. Všechno to jsou obory s vlastními sety pravidel, váhových kategorií, povolených úderů a technik, a co je nejhorší, jen zřídka pracují s přípravou mentality, tak důležité pro přežití v situaci, kde žádná pravidla neexistují.

Neexistenci pravidel v boji o holý život naštěstí reflektují do jisté, větší či menší míry, bojové systémy. Nejznámějším z nich je Krav Maga, velice známým se také stává Kalah, Rusové mají svou Systemu, Britové zase Urban Combatives. Bojové systémy se liší tím, že se nesnaží být na pohled efektní, ale tvrdě efektivní. Cílem každého systému musí být přežití v kritické situaci, nikoli nabodování soupeře a jakási pomyslná výhra.

Takové situace bez pravidel se vyznačují momentem překvapení (kolik z Vás je mentálně připraveno na možnost obrany, když se večer vracíte domů s nákupem?), přítomností nože či střelné zbraně (nůž dnes nosí skoro každý), řeší možnost více útočníků, váhový a výškový rozdíl, škrcení, boj na zemi, pokus o znásilnění, obranu zbraní a mnoho dalších aspektů. Na to vás žádné MMA nikdy nepřipraví.

Ať už se rozhodnete zkusit jakýkoli systém, trenér by měl dodržovat základní pravidla. Bohužel, není Krav Maga jako Krav Maga, a tak se od oněch tak kruciálních pravidel hodně systémů a trenérů odchyluje. Pojďme si je přiblížit.

Trénink by měl být založen na učení principů, nikoli technik, a technik samotných musí být co nejméně. V adrenalinovém šoku, který vám tělo nadělí, až na vás někdo před domem vytáhne nůž, si na čtyřicet technik Musada ani nevzpomenete.

Všechny techniky a principy musí být co nejjednodušší. Čím složitější technika, tím menší šance, že ji provedete úspěšně. Složité páky na kloubní sestavu jsou efektivní pouze ve filmech se všemi agenty s povolením zabíjet. Čím jednodušší princip, tím se také snáze učí.

Útočníkovi nikdy nevidíte do hlavy. Je opilý? Vzal si drogy? Jak vážně to myslí? Nemůžete počítat s ničím. Pokud bychom ocenili útočníky podle odhodlání a agresivity škálou 1 - 10, pak trénovat a reagovat musíte vždycky tak, jako byste stáli proti desítce. Toho dosáhnete testováním limitů své fyzické a psychické odolnosti během tréninků - sami si uvědomíte, co dokážete a v čem se máte zlepšit. Trénink bez psychického teroru vám pouze předá falešný pocit sebejistoty.

Není to jen o boji, boj je až posledním východiskem ze zoufalé situace, ale fáze před a po něm učí jen málokdo. Environmental Awareness, česky "dávat si bacha na okolí", vám zachrání krk jistěji, než pět let tréninku. Jak verbálně deeskalovat vyhrocenou situaci? Co čekat od adrenalinového šoku? Pokud už jste bojovali a přežili, co dál? Je potřeba stáhnout se do bezpečí a prohlédnout si svá případná zranění, požádat o první pomoc, nebo ji poskytnout.

Pokud se dostanete do krizové situace a přežijete ji, už nikdy nebudete konflikt podceňovat. Proč ale na ten moment čekat, když vás ty správné tréninky mohou připravit? Pozitivních dopadů na fyzickou a psychickou odolnost, které si z tréninku odnesete, jsou tucty. Budete rychlejší, silnější, budete si víc věřit, budete vědět, co máte dělat, na jaké indicie si dávat pozor.

Nebo můžete ponechávat vše náhodě a doufat, ale jak říká jeden z nejlepších instruktorů na světě, "Hope is not a strategy I can rely on." Doufání není strategie, na kterou se mohu spoléhat. V případě, kdy budete muset bránit sebe a své bližní, svou manželku, děti, kamaráda, platí spíše pravidlo: Je lepší mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít.

Naučte se efektivně bránit, vyzkoušejte první lekci sebeobrany zdarma zde: SEBEOBRANA


Autor: Martin Sládek


« Aktuality
To Top